Navigation Menu+

Przedszkole dla dzieci z autyzmem – czym się charakteryzuje?

Posted on maj 16, 2022 by in dzieci, edukacja |

„Specjalistyczne przedszkole dla dzieci z autyzmem w Bemowie” – tego typu hasła są coraz częściej wprowadzane do polskich przeglądarek. Powodem jest tu przede wszystkim rosnąca świadomość rodziców, że maluchy ze spektrum autyzmu wymagają profesjonalnej opieki. Autystyczne dzieci postrzegają bowiem świat w zupełnie inny sposób, co może doprowadzić do poważnych problemów z integracją społeczną w przyszłości. Z tego też powodu, już od najwcześniejszych lat, dziecko powinno otrzymywać pomoc terapeutyczną, która pomoże mu w prostszym odnajdywaniu się w otaczającym je świecie. Za najlepsze rozwiązanie uchodzi tu właśnie przedszkole specjalistyczne dla dzieci z autyzmem. Warszawa, Kraków, Szczecin – praktycznie każde duże miasto oferuje nam możliwość skorzystania z usług takiej placówki. Oto, dlaczego tego typu rozwiązanie naprawdę się opłaca.

 

Specjalistyczne, czyli jakie?

 

Tym, co wyróżnia przedszkole specjalistyczne na tle zwykłych placówek, jest przede wszystkim odpowiednie dostosowanie personelu oraz programu nauczania do potrzeb dzieci ze spektrum. Oprócz pedagogów, przedszkola tego typu zatrudniają bowiem doświadczonych logopedów, terapeutów, psychologów, fizjoterapeutów, a nierzadko nawet psychiatrów. Wszystkie osoby, pracujące w takiej placówce, odznaczają się przyjaznym podejściem, aby pomóc maluchom w lepszym oswojeniu się z nauką. Przykładem jest tu chociażby Madurar – przedszkole specjalistyczne dla dzieci z autyzmem z Warszawy, współpracujące z renomowanym centrum terapii ASYSTA.

 

Na czym polegają zajęcia?

 

Zajęcia w tego typu placówkach mogą być prowadzone zarówno w niewielkich grupach, jak i w formie integracyjnej, umożliwiającej maluchom ze spektrum kontakt ze zdrowymi dziećmi. Program specjalistycznych przedszkoli dla dzieci z autyzmem w Bemowie tudzież Żoliborzu obejmuje integrację sensoryczną, pozwalającą na ograniczenie nadwrażliwości na bodźce zewnętrzne. Dzieci uczą się tu również integracji z rówieśnikami, prawidłowej higieny, oraz poprawnej wymowy. Specjalistyczne placówki nierzadko oferują również terapie wspomagające, jak chociażby muzykoterapia, dogoterapia tudzież bajkoterapia. Warto więc przyjrzeć się dostępnym ofertom i przekonać się, jak pożyteczna potrafi być pomoc wykwalifikowanych specjalistów.