Navigation Menu+

Jaką wanienkę dla dziecka wybrać?

Posted on Lis 6, 2016 by in dzieci, porady | 0 comments

Wybór wanienki do kąpieli noworodka zależy od kilku czynników – wielkości łazienki, zasobności portfela i… naszego doświadczenia w kąpaniu malucha.

Małą
Po narodzinach pierwszego dziecka wielu rodziców obawia się, że codzienne dokonywanie ablucji maleństwa będzie dla nich problemem. Noworodek nie potrafi sam utrzymać główki, więc podczas mycia należy mu ją podtrzymywać, a przy tym uważać, by nie zamoczyć pępuszka (zwłaszcza, gdy kikut pępowiny jeszcze nie odpadł). Tacy rodzice wybierają najmniejsze wanienki z dostępnych na rynku długości ok. 80 cm. Łatwiej im wówczas podtrzymywać niemowlę podczas kąpieli, jednocześnie delikatnie je obmywając. Dla bezpieczeństwa dziecka i własnego komfortu psychicznego można dno wanienki wyłożyć bawełnianą pieluszką, choć niektóry producenci oferują modele z wewnętrzną powierzchnią antypoślizgową.

Większą
Z małej wanienki dziecko wyrasta po około pół roku i wówczas należy kupić większy model długości około metra. Wiąże się to niestety z dodatkowym wydatkiem. Jeśli nasze dziecko pewnie i samodzielnie siedzi, można zakupić krzesełko do kąpieli i wstawić je do brodzika lub dużej wanny. Jeżeli jednak zdecydujemy się na wanienkę, warto kupić model z elementami antypoślizgowymi na spodzie. Dzięki temu będzie ona stabilna i nie będzie przemieszczać się podczas kąpieli nawet bardzo żywiołowego malucha.

Nowoczesną
Świeżo upieczonym rodzicom można również polecić wanienkę wyglądającą jak wiaderko. Idealnie nadaje się do kąpania niemowląt, gdyż jest na tyle ciasna, że dziecko siedzi w niej w pozycji podobnej do tej, jaką przyjmowało w brzuchu mamy. Jego główka jest wówczas nad poziomem wody, więc nie trzeba jej już podtrzymywać a do mycia dziecka można używać obu rąk. Dodatkowo niemowlaka można w niej myć samemu siedząc, a wanienkę stawiając miedzy nogami. Jeśli wolimy jednak tradycyjny kształty rzeczy codziennego użytku, możemy jeszcze rozważyć kupno wanienki anatomicznej, której specjalnie wyprofilowane wnętrze pozwala na kąpiel młodszych dzieci w pozycji leżącej, a starszych – na siedząco.

Dobrze przemyślany zakup wanienki pozwoli nam na bezpieczną kąpiel dziecka, przyjemną także dla naszego maleństwa.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *