Navigation Menu+

Jak pomóc dziecku przetrwać pierwszy dzień w szkole?

Posted on Lut 16, 2017 by in dzieci, edukacja, porady, szkoła | 0 comments

Rozpoczęcie nauki w szkole to ważna chwila w życiu każdego dziecka. Na początku jednak wszystko jest tajemnicze nieznane i może wywoływać lęk. Jak pomóc latorośli w oswojeniu się z tą nową dla niego sytuacją?

Przygotuj je psychicznie
Przed pierwszym dniem w szkole, warto porozmawiać z dzieckiem o zmianach, jakie go czekają. Powiedzieć mu, że zacznie się uczyć w nowym miejscu i nauka będzie przebiegać nieco inaczej niż dotąd oraz, że pozna nowe koleżanki i kolegów. Warto też dać dziecku możliwość opowiedzenia o własnych uczuciach. Być może ma jakieś obawy, o jakich wcześniej nie mówiło? Ważne jest – zwłaszcza na początku nauki w nowej szkole – żeby dziecko mogło wypowiedzieć swój niepokój i uzyskać odpowiedzi na nurtujące je pytania.

Pokaż mu szkołę
W pierwszym dniu nauki w szkole warto pokazać dziecku budynek – przespacerować się z nim po poszczególnych piętrach; pokazać klasę, w jakiej będzie miało lekcje, szkolną bibliotekę, sekretariat oraz pokój nauczycielski i – co istotne – toalety, ze wskazaniem tej, z jakiej dziecko będzie korzystać podczas pobytu w szkole. Pozwoli to małemu uczniowi oswoić się z nieznanym dotąd miejscem, zaaklimatyzować się w nim i uniknąć kłopotliwych sytuacji w przyszłości.

Ośmielaj je
Pierwszego września, po oficjalnym rozpoczęciu roku szkolnego, zazwyczaj odbywają się spotkania w salach z wychowawcami klas. Gdy dotrzecie tam z dzieckiem, poradź mu, by zajęło miejsce w którejś ze środkowych ławek – onieśmielone może usiąść na końcu, a wtedy może nie usłyszeć wszystkiego, co powie jego nowa nauczycielka albo nie przepisać wszystkiego z tablicy. Zachęcaj je również do nawiązywania pierwszych znajomości, choćby dzieckiem, które usiądzie obok niego w ławce. Im szybciej Twoja latorośl odnajdzie się w nowej grupie, tym lepiej.

Pierwszy dzień w nowej szkole wywoła u Twojego dziecka wiele emocji i przed tym nie będziesz w stanie go ochronić. Twoja pomoc może jednak sprawić, że latorośli będą towarzyszyć same przyjemne uczucia i pozytywne wspomnienia z tego dnia w przyszłości.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *