Navigation Menu+

Zabawy z niemowlęciem

Posted on sty 30, 2017 by in dzieci, edukacja, porady, rodzina |

Zabawy z małym dzieckiem wzmacniają jego więź z rodzicami i stymulują rozwój. Jak spędzać czas z maluchem, aby pomóc mu prawidłowo się rozwijać? Poniżej prezentujemy kilka popularnych zabaw.

1. Główka do góry
Połóż dziecko brzuszkiem na swoim brzuchu i zachęcaj je do unoszenia główki. Gdy maluch będzie leżał w łóżeczku, do zabawy możesz użyć dużej maskotki albo ilustracji w jaskrawych kolorach.

2. Leci pszczoła!
Usiądź z dzieckiem na kolanach. Podnieś wskazujący palec do góry i zataczaj nim koła, udając przy tym bzyczenie pszczoły. Powoli zbliżaj palec do policzka malucha, dotknij go i połaskocz. Powtórz kilka razy, by niemowlę mogło wodzić oczami za Twoim palcem.

3. Echo
Powtarzaj za dzieckiem dźwięki, jakie wydaje, gaworząc. Sama również nawiązuj z nim kontakt – w różnych tonacjach powtarzaj ten sam odgłos, póki dziecko Ci nie odpowie tym samym.

4. A kuku!
Zwróć na siebie uwagę dziecka, zakryj twarz dłońmi lub pieluszką i zapytaj: „Gdzie jest mama?”. Po kilku sekundach odsłoń twarz i zawołaj radośnie: „A kuku, tu jestem!”.

5. Patataj
Posadź niemowlę na kolanach, twarzą do siebie. Powtarzając: „patataj, patataj”, delikatnie poruszaj nogami tak, by maluch podskakiwał w różnym tempie i na różną wysokość.

6. Świetliste kręgi
Zgaś światło w pokoju i połóż się obok dziecka na łóżku lub na kocu rozłożonym na podłodze. Włącz latarkę i powoli przesuwaj krąg światła po ścianach i suficie.

7. Dzyń, dzyń
Połóż maluszka na leżaczku i cichutko zadzwoń dzwoneczkiem na jego prawym uchem. Gdy dziecko zwróci głowę w prawą stronę, pochwal je i zacznij dzwonić przy jego lewym uchu. Możesz również użyć grzechotki.

8. Kopnij piłkę
Połóż dziecko na plecach i nad jego nogami trzymaj kolorową piłkę, by wierzgając, mogło w nią uderzyć. Przy tym mów do dziecka i śmiej się do niego.

9. Łaskotki
Podczas kąpieli łaskocz stópki i paluszki niemowlęcia, potem brzuszek i całe ciałko. Możesz też klaskać rączkami dziecka, recytując prostą rymowankę.

10. „Jestem miś”
Pokaż dziecku zabawkę, po czym udawaj, że miś mówi: „Jestem miś, mam na imię Zdziś, a Ty jak masz na imię?”. Powtórz kilka razy, zmieniając intonację głosu.

Pamiętaj, aby zabawę dostosować do wieku i możliwości niemowlęcia oraz by przerwać ją, gdy dziecko poczuje się zmęczone lub zacznie płakać.