Navigation Menu+

Wada nie tylko estetyczna

Posted on październik 10, 2019 by in zdrowie | 0 comments

O wadach zgryzu u dzieci słyszy się coraz częściej. Na szczęście minęły czasy nieświadomości rodziców, którzy traktowali wady zgryzu jedynie jako wadę estetyczną. Tym bardziej, że mogą one prowadzić do wielu zaburzeń zdrowotnych. Świadomość rośnie, a wraz z nią ortodonta dziecięcy Poznań ma coraz więcej pracy. I bardzo dobrze, bo większość wad zgryzu można wyleczyć. A im wcześniej wykryta i leczona, tym większe szanse powodzenia.

Problem głównie zdrowotny

Pamiętać należy, że wada zgryzu to przede wszystkim problem zdrowotny. Wszelkie znaczne odstępstwa prowadzą między innymi do nieprawidłowego funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych, a w konsekwencji mogą przyczynić się do nadmiernego napinania mięśni twarzy. Mogą pojawić się problemy z prawidłowym żuciem pokarmów, a nawet z mową. Co więcej, to właśnie wiele przypadków, którymi zajmuje się ortodonta dziecięcy Poznań to dzieci skierowane przez logopedę. Przy niektórych wadach zgryzu może dochodzić do ścierania się ścianek zębów i uszkodzenia szkliwa, a w ten sposób zęby robią się bardziej podatne na próchnicę. Ponadto cierpieć mogą dziąsła pozbawione ochrony.

Problem psychologiczny

Niektóre wady zgryzu, jak np. przodozgryz, objawiający się wysunięciem dolnej szczęki w stosunku do górnej może prowadzić do kompleksów, zwłaszcza w okresie dziecięcym, a tym samym do wycofania z życia towarzyskiego i problemów z socjalizacją w życiu dorosłym. A to niezwykle ważny element naszego życia.

Wizyta z pełnym garniturkiem

Oczywiście im szybsza reakcja rodziców, tym prawdopodobieństwo całkowitej korekcji jest większe. Jednakże nie należy się spieszyć aż tak bardzo, bowiem ortodonta dziecięcy Poznań musi mieć “nad czym pracować”. Dziecko zatem powinno mieć przynajmniej pełne uzębienie stałe lub ewentualnie mieszane. Wówczas można ocenić rodzaj wady, jej występowanie i podjąć właściwe kroki. Najczęściej ortodonta dziecięcy Poznań wybierany jest przez rodziców siedmio- dwunastolatków. I to właśnie jest najlepsza pora.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *