Navigation Menu+

Pierwsze buty dla niemowlaka – na co należy zwracać uwagę?

Posted on Gru 8, 2016 by in dzieci, informacje, zakupy | 0 comments

Zakup pierwszych butów dla naszego dziecka to nie lada wyzwanie. Na co zwracać uwagę, żeby obuwie było odpowiednie dla stópek malucha?

Rodzaj podeszwy
Podeszwa powinna być miękka, a przy tym zapewniająca stabilność w trakcie chodzenia. Dobrze, jeśli ma wypustki i żłobienia zapobiegające ślizganiu się na płaskich powierzchniach. Powinna przylegać do stópki dziecka i współpracować z nią podczas chodzenia. Sprężystość podeszwy buta można ocenić, chwytając go jedną dłonią w palcach i w napiętku, i obserwując, w który miejscu się załamie. Jeśli mniej więcej w 1/3 długości, bliżej palców, to znak że but jest odpowiedni dla naszego dziecka, bowiem właśnie w tym miejscu będzie zginać się jego stopa podczas chodzenia.

Wyprofilowanie buta
Trzeba również zwrócić uwagę na to, jak but jest wyprofilowany wewnątrz. Niewiele osób wie, stópka dziecka jest zazwyczaj nieco węższa w śródstopiu niż w palcach – tak więc dobry but także powinien być węższy w środkowym odcinku. Za to w przedniej jego części powinno być dużo miejsca na paluszki – nie mogą być ściśnięte, bo doprowadzi to do deformacji stopy. Węższa, środkowa część będzie też zapobiegać rozwojowi płaskostopia.

Rozmiar
Buty powinny mieć odpowiedni rozmiar. Większość sklepów z obuwiem dziecięcym oferuje pomoc w zmierzeniu wielkości stópki dziecka za pomocą specjalnego skanera albo miarki. Czasem można też w nich spotkać narysowane na podłodze ślady różnej wielkości, na jakich dziecko może stanąć i w ten sposób umożliwić rodzicowi określenie rozmiaru butów.

Miękki zapiętek
Kolejnym elementem obuwia dobrego dla niemowlaków jest giętki, podatny na ucisk zapiętek sięgający do kostki dziecka, nie wyżej. Dzięki temu nie będzie krepował ruchów stopy. Aby ułatwić wkładanie i zdejmowanie butów warto znaleźć takie, które będą sznurowane lub zapinane na całej długości. Buciki przy tym powinny być lekkie, by nie obciążały stóp dziecka, oraz przewiewne.

Znalezienie dobrych butów dla dziecka zajmuje trochę czasu, ale warto włożyć trochę wysiłku i wybrać obuwie służące stopom dziecka.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *