Navigation Menu+

Mamy wnuka!

Posted on Lut 23, 2017 by in dzieci, rodzina | 0 comments

Narodziny pierwszego dziecka zawsze są ważnym wydarzeniem w życiu całej rodziny. Radość z tego powodu przeżywają rodzice noworodka, ich znajomi i rodzeństwo, a także… rodzice, czyli świeżo upieczeni dziadkowie malucha.

Wnuk jest nasz,
Gdy mały człowiek zostanie przywieziony ze szpitala do domu, babcie i dziadkowie jak najszybciej chcą go zobaczyć. W wyścigu do łóżeczka wnuczka (lub wnusi) wygrywają ci, którzy mają bliżej do miejsca zamieszkania jego rodziców. Ci bardziej oddaleni – biorąc pod uwagę dystans fizyczny, bo przecież nie emocjonalny – późniejszą wizytę próbują zrekompensować ilością i wielkością prezentów. Wszyscy czworo, z przejęciem i wzruszeniem, godzinami wpatrują się w twarzyczkę malucha, wydając pełne uczucia westchnienia i cmoknięcia (babcie) albo milcząc i rosnąc z dumy (dziadkowie). Każde z nich chce jak najszybciej wziąć wnuczkę/ wnuczka na ręce, by nacieszyć nią/ nim oczy i w graniczącym z uwielbieniem zachwycie przekonać się o podobieństwie nowego członka rodziny do siebie samego. Bowiem nic tak nie raduje serca babci/ dziadka jak fakt, że ich dziecko ma dziecko, i to najpiękniejsze na świecie!

więc o wnuka trzeba dbać
Dziadkowie, na miarę swoich sił i możliwości, są gotowi z oddaniem i poświęceniem pielęgnować niemowlę, zabawiać je i doglądać. Chętnie zabiorą je w wózku na spacer albo popilnują podczas nieobecności swoich dzieci. Tym samym nie raz stanowią nieodzowną pomoc dla młodych rodziców w opiece nad nowym członkiem rodziny. Zwłaszcza, gdy potrafią umiejętnie podzielić się swoją wiedzą na temat żywienia, kąpieli i leczenia noworodka oraz odwołać się do własnych doświadczeń w tej materii. Mogą wówczas doradzić najlepsze sposoby na kolkę lub wysoką temperaturę u malucha, a także podpowiedzieć, z jakich pokarmów powinna zrezygnować młoda mama karmiąca piersią. Dziadkowie będą troszczyć się o wnuka jeszcze długo po tym, jak przestanie być dzieckiem.

Pierwszy wnuk, który pojawia się w rodzinie, zawsze daje wiele powodów do dumy oraz radości, jakiej dziadkowie nawet nie próbują ukryć. Czasem też to oni najlepiej potrafią się nim zaopiekować.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *