Navigation Menu+

Jak urządzić sypialnię dla dziecka?

Posted on lt. 4, 2021 by in dom | 0 comments

urządzona sypialnia dla dziecka

Uśmiech na twarzy dziecka raduje serce rodzica, dlatego starają się, by latorośle miały szczęśliwe i bezpieczne dzieciństwo. Jednym z warunków prawidłowego rozwoju jest zapewnienie prywatnej przestrzeni, zapewniającej bezpieczeństwo oraz będącej miejscem odpoczynku i  pielęgnowania pasji. Wydzielenie jej w domu i  urządzenie to trudne zadanie.

Warsztat jako pierwowzór

Podczas aranżowania sypialni dla dziecka należy kierować się funkcjonalnością. Jeśli ta dewiza nam przyświeca, trzeba szukać najlepszych możliwych przykładów. Co może nam się przysłużyć? Odpowiedź jest prosta, ale nieoczywista. Najlepszym wzorem jest… warsztat. Dlaczego? Bo odpowiednio prowadzony to wzorzec porządku, ułatwiający codzienną eksploatację. To samo tyczy się pokoju dziecięcego. Młody człowiek powinien mieć wszystko pod ręką, bo od tego zależy tempo nauki o otaczającym go świecie. Ład wśród najpotrzebniejszych rzeczy uczy schludności, bo wymusza odłożenie ich tam, gdzie były, przez co łatwiej je później znaleźć.

Wyposażenie

Chyba każdy oczyma wyobraźni widzi podstawowe meble znajdujące  się w sypialni dziecka. Zanim zdecydujemy się na zakupy, warto nakreślić ich podstawowe cechy, dzięki czemu użytkowanie będzie efektywniejsze. Na początek weźmy pod lupę biurko. Stanie się miejscem przechowywania kredek, farb, bloków rysunkowych i innych przyborów. Jeden duży schowek i kilka mniejszych załatwi sprawę. Dobrym pomysłem jest też kupienie stołu z umieszczonym pod spodem kontenerem z szufladkami. 

Co postawić na blacie? Na sporej powierzchni (bo gwarantuje wygodę) umieszczamy lampę, która sprawdzi się wieczorami i w pochmurne dni. Organizery i pojemniki przydadzą się do magazynowania drobnych akcesoriów – zwłaszcza tych, z których najczęściej korzysta się w trakcie nauki czy prac plastycznych.

W dalszej kolejności przechodzimy do krzesła. Nie ma sensu na nim oszczędzać. Zaopatrując się w wyrób niskiej jakości, możemy zrobić krzywdę naszej latorośli. Podłokietniki i regulowana wysokość siedziska to podstawowe opcje, w które musi być wyposażone.

Komfortowe łóżko pomoże odpocząć po ciężkim dniu. Wersja klasyczna wciąż jest najpopularniejsza, ale w ostatnich latach klienci szukają także modeli na podwyższeniu – są ciekawe dla małolata, bo wymagają krótkiej wspinaczki, by dostać się na górę. Wnękę pod stelażem da się przeznaczyć na garderobę. Oczywiście można zrezygnować z tego pomysłu na rzecz standardowego posłania i stojącej szafy. Obok mebla dobrze postawić regał – to na nim zostaną ustawione książki i podręczniki szkolne.

Kolorystyka

Wybór kolorów powinien zostać podporządkowany płci. W przypadku chłopca świetnie sprawdzi się szarość czy ciemny błękit, dla dziewczynki ciekawym rozwiązaniem jest postawienie na róż bądź zieleń. Sprytnym posunięciem jest zrezygnowanie z pokrywania wszystkich ścian jednolicie i każdą ze ścian pomalować innym kolorem. W ostatnim czasie furorę robią farby tablicowe. Dziecko nanosi na nie swoje rysunki, które później łatwo usunąć. Zastosowanie takiej emulsji stwarza możliwość kreatywnej zabawy. Alternatywą są również tapety – w sklepach znajdziemy wiele propozycji o ciekawych wzorach, istnieje też możliwość zamówienia ich według indywidualnego projektu.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *