Navigation Menu+

Jak rozwijać umiejętności manualne dziecka?

Posted on lt. 17, 2021 by in dzieci | 0 comments

dziecko ćwiczące umiejętności manualne

Pierwsze lata po narodzinach są kluczowym okresem w rozwoju człowieka. Jeśli ten proces jest przeprowadzany prawidłowo, w późniejszych etapach łatwiej jest się odnaleźć w otaczającym świecie. Nabyte zdolności manualne są szczególnie przydatne, bo przecież umożliwiają wykonywanie podstawowych czynności. Przygotowanie mięśni do tych zadań wymaga ćwiczeń, więc z perspektywy opiekuna warto je znać i wdrożyć do codziennej rutyny dziecka.

Pracowity przedszkolak

Zapisując malucha do przedszkola, liczymy, że nauczy się socjalizacji. Jest to także jego pierwsze zetknięcie się z edukacją, ale ta bardziej bazuje na zabawie. Dzięki temu realizowane są odpowiednie zadania znacząco wpływające na motorykę oraz poprawiające zręczność. Jeżdżenie samochodzikami po dywanie jest ciekawe, ale to prace plastyczne mają w sobie „to coś”. Choć przez większość dzieciaków są nielubiane, zawierają pierwiastek nowości, dlatego szkraby z zapałem się do nich garną. Dodatkowo zachęcenie przez przedszkolankę, w której zazwyczaj zakochane są wszystkie dzieci, jest kolejnym bodźcem motywującym.

Efekt wizualny na drugim planie

Rodzice odbierający latorośle z przedszkola z dumą oglądają zrobione przez nie „dzieła”. Mimo tego, że najczęściej są to rysunki trudne do zinterpretowania, to każda mama i tata chwalą potomka, że stworzył majstersztyk na miarę renesansowego mistrza. W całym tym procesie nie jest najważniejsze to, co widnieje na kartce, ale fakt, że dziecko coś na nią naniosło. Dzięki rysowaniu, malowaniu, wycinaniu klejeniu, wydzieraniu, ugniataniu kulek z bibuły czy lepieniu z plasteliny, wysila swoje maleńkie rączki, by poddały się kreatywnej wizji umysłu i przeniosły na papier to, co wizualizuje sobie w głowie. Pobudzając do wysiłku mięśnie i ścięgna rozbudowuje i wzmacnia ich strukturę, dzięki czemu stają się silniejsze, a możliwości tych strategicznych części ciała rosną. Takie zajęcia mają też zbawienny wpływ na umysł – pozytywnie wpływają na wyobraźnię i rozwijają inwencję twórczą.

Domowy pomocnik

Powrót do domu wcale nie oznacza, że nadszedł czas lenistwa i można wylegiwać się przed telewizorem bądź komputerem. Tu również jest masa zajęć, które przysłużą się malcowi. Coś, co dorosły wykonuje bez zastanowienia, dla kilkulatka jest wyzwaniem. Jeśli postanowi się poddać, należy zachęcać go do dalszych prób. Przemawianie spokojnym, przyjaznym tonem ukoi nerwy, a zaproponowanie nagrody w postaci spędzenia pół godziny z najlepszym przyjacielem z kreskówek będzie trudną do zignorowania pokusą.

Co zatem wymyślić? Proste, ale wymagające precyzji jest, na przykład nawlekanie koralików na sznurek. Przelewanie wody z jednej szklanki do drugiej determinuje użycie siły, ale przy wykorzystaniu lekkich naczyń jest wykonalne. Jesienią ciekawą zabawą okaże się oddzielanie kasztanów od żołędzi. Nauka wiązania butów znacząco wpłynie na rozwój manualny, owocując nabyciem pożytecznej umiejętności. Składanie ubrań czy krojenie pod nadzorem miękkich owoców i warzyw także można z powodzeniem wdrożyć.

Warto angażować małego człowieka do prac domowych. Rodzice nie powinni zrzucać całego rozwoju dziecka na karb przedszkola i szkoły. To od nich w głównej mierze zależy, jak będzie się rozwijać osoba, za której wychowanie biorą odpowiedzialność.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *