Navigation Menu+

Jak określić i wspomóc zainteresowania naszych dzieci?

Posted on Wrz 19, 2018 by in dzieci, porady | 0 comments

Każdy rodzic w różnych etapach swojego macierzyńskiego życia staje przed wieloma dylematami. Od podjętych przez niego decyzji często zależy przyszłość jego dzieci, dlatego mają one niebagatelne, wręcz kluczowe znaczenie. Co należy zrobić, aby wychowywani przez nas ludzie wiedli satysfakcjonujące życie, w którym będą się w pełni realizować?

Obserwuj i proponuj

Już od najmłodszych lat warto uważnie przypatrywać się zachowaniom dzieci. Dzięki temu będzie nam łatwiej zrozumieć ich zainteresowania oraz to, czym są one spowodowane. Obserwacja jest kluczem do wyboru kierunku, którym nasze pociechy mogą podążać, warunkując w ten sposób swoją przyszłość. I czy to będzie muzyka, malarstwo, informatyka czy jakakolwiek inna dziedzina, naszym zadaniem jest zapewnienie potomkom odpowiedniego rozwoju w tym zakresie.

Daj dziecku czas

Wielu rodziców doskonale zdaje sobie sprawę, że zdecydowana większość młodych ludzi dość szybko się zniechęca. Kiedy następuje ten moment, nie starajmy się przymuszać dzieci do kontynuowania rozpoczętego zadania. W ten sposób możemy im wyrządzić wielką krzywdę i całkowicie zniszczyć ich obiekt zainteresowań, a co gorsza, zabić rodzący się talent. W takich sytuacjach warto postawić na zaufanie. Jeśli dzieci zdecydują się powrócić do porzuconego zajęcia, będzie to stanowić jasny sygnał, że nie tylko sprawia im ono przyjemność, ale też mobilizuje do dalszej pracy nad sobą. Czasem odrobina wolności zaproponowana przez rodzica może okazać się krokiem milowym w procesie kształtowania rozwoju młodego człowieka.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *