Navigation Menu+

Etapy związku

Posted on Lut 22, 2017 by in porady, problemy, rodzina, styl życia, uczucia, związki | 0 comments

Będąc w związku, przeżywamy różne jego etapy i na każdym z nich inaczej siebie nawzajem postrzegamy, a przez to i inaczej siebie kochamy. Poniżej podajemy – w dużym uproszczeniu – poszczególne etapy związków kochających się osób.

Zakochanie
Cudowny czas fascynacji drugą osobą, jej odmiennością, zachowaniem, wyglądem, uśmiechem … wszystkim! Nieustanne zadawanie sobie i jemu/jej pytania: „Gdzie byłeś/ byłaś całe moje życie?”. Radość daje nam samo myślenie o drugiej osobie, sam jej widok bądź oglądanie jej zdjęcia. Nie jesteśmy w stanie myśleć o nikim i niczym innym, trwamy w błogim rozkojarzeniu, a do szczęścia wystarczy nam tylko obecność drugiej osoby. W rzeczywistości trwamy w zachwycie nad samymi sobą, a przeżywane emocje są na tyle silne, że nie mamy możliwości ani dobrze poznać drugiej osoby, ani ocenić jej charakteru czy innych wewnętrznych walorów.

Rozczarowanie
Z czasem emocje opadają i robi się … zwyczajnie. Zamiast motyli w brzuchu jest szara codzienność, zamiast księcia lub księżniczki – osoba, której wiele brakuje do ideału, ze swoimi przyzwyczajeniami i nie tak łatwym znowu charakterem. Na tym etapie zaczynamy poznawać się naprawdę, uczymy się szczerze i otwarcie ze sobą rozmawiać i, co ważne, zaczynamy się zastanawiać, czy chcemy ze sobą być. Mówiąc prościej – uczymy się siebie nawzajem i sprawdzamy, czy damy radę ze sobą wytrzymać.

Bycie ze sobą i dla siebie
Jeśli pomyślnie przeszliśmy przez poprzedni etap, nabraliśmy do siebie większego zaufania i jeszcze większej sympatii, z ulgą możemy stwierdzić, że nasz związek z drugą osobą nabrał cech przyjaźni. Czujemy się akceptowani i akceptujemy naszego partnera, a przynajmniej się staramy. Bardziej świadomie niż na początku troszczymy się o siebie nawzajem i staramy się sobie pomagać. W naszych planach, działaniach i decyzjach staramy się uwzględniać potrzeby i oczekiwania drugiej osoby. Nie zawsze wszystko udaje nam się tak, jakbyśmy chcieli, ale mimo to dokładamy starań, aby między nami było dobrze.

Każdy związek ma własną dynamikę i przechodzi przez różne etapy, bo różni też są ludzie, którzy go tworzą. Najważniejsze jednak, aby być razem.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *