Navigation Menu+

Dzieciństwo – okres, który kształtuje dorosłość

Posted on Lut 4, 2019 by in dzieci | 0 comments

Dzieciństwo jest opisywane jak okres beztroski i poznawania otaczającej rzeczywistości. Odpowiedni rozwój psychiczny i fizyczny, który przechodzi młody człowiek jest gwarancją na to, iż wyrośnie z niego prawidłowo ukształtowany człowiek. Dzieciństwo rzutuje na dorosłość. Gdy każdy etap rozwoju przebiega jak należy, nie ma zaburzeń, dysfunkcji, frustracji czy traum – to jest to droga, by być właściwie wyposażonym dorosłym.

Dlatego tak ważne jest by dziecku zapewnić te właściwe warunki do rozwoju. Tu rola rodziców i opiekunów. To ich zadaniem jest stworzyć bezpieczną przystań dla swoich dzieci. Dziecko poznaje świat w otoczeniu swojego przewodnika. To on jest dla niego swoistym drogowskazem. Wskazuje mu czego należy unikać, dokąd należy pójść. Dziecko w początkowym etapie swojego życia jest bezradne. Bez opieki nie przetrwa. A więc rola dorosłego opiekuna w życiu młodego człowieka jest kluczowa. Co jest istotne? Bronić zdrowia i życia dziecka. Pozwalać mu stopniowo się usamodzielniać tak, aby nie hamować jego motywacji, aktywności i własnych chęci. Na każdym etapie rozwoju dziecko poznaje nowe umiejętności a nabyte utrwala. Tak się rozwija i udoskonala.

Ponadto odnajduje to w czym jest dobry i co może stać się jego życiową pasją. Ukierunkowuje się. Jeżeli dziecko doświadcza różnego rodzaju patologii, jego rozwój może się zahamować lub zaburzyć. Nie będzie przechodził prawidłowo po szczeblach drabiny rozwoju. Wówczas pojawia się problem, który można naprawić odpowiednimi działaniami korygującymi o charakterze terapeutycznym. Rozwój psychiczny i fizyczny muszą przebiegać równoległe. Wzajemnie się przenikają i rzutują na poszczególne sfery życia.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *