Navigation Menu+

Czego się nie robi na placu zabaw, czyli jak przygotować dziecko na zabawę w publicznym miejscu

Posted on Kwi 2, 2017 by in dzieci, porady, rodzina | 0 comments

Plac zabaw jest miejscem, gdzie przychodzi mnóstwo dzieci. W związku z tym zarówno dorośli, jak i ich pociechy powinny się w tym miejscu odpowiednio zachowywać. Często na osiedlowych placach zabaw zwykły przechodzień może zauważyć dantejskie sceny. I nie chodzi tutaj o bijące się, czy wyrywające sobie zabawki dzieci, a o kłócących się rodziców. Co zrobić, aby nie być w epicentrum takiej kłótni? Jak zachowywać się na placu zabaw? O tym poniżej.

Kiedy wychodzimy po raz pierwszy na plac zabaw, musimy przygotować naszego malucha na to wydarzenie. Przede wszystkim, jako rodzic, musimy przeprowadzić pogawędkę z dzieckiem, w której przedstawić, jak wygląda zabawa w takim miejscu. Co będzie mógł robić, a czego kategorycznie mu się zabrania. Po takiej rozmowie możemy mieć nadzieję, że nasz maluch będzie na placu zabaw zachowywał się odpowiednio.

Zachowanie w piaskownicy.

Dzieci, które nigdy nie były na placu zabaw, mogą nie rozumieć, że zabawkami, które leżą w piaskownicy nie mogą się bawić, bo nie są ich własnością. Musimy powiedzieć szkrabowi, że jeżeli chce się bawić zabawkami innych dzieci, musi je zapytać o zgodę. W przeciwnym wypadku, na placu zabaw może dojść do ostrej, aczkolwiek niepotrzebnej kłótni pomiędzy dziećmi.
Kiedy na plac zabaw idziemy z maluszkiem, który tak naprawdę niewiele rozumie, starajmy się innym dzieciom wytłumaczyć, że nasza pociecha nie jest jeszcze na tyle duża, żeby zrozumieć pewne kwestie. Jeżeli powiemy to spokojnie, inne dziecko na pewno zrozumie, kiedy nasza pociecha zniszczy mu np. przepiękną babkę wykonaną z piasku.

Gdy nasz maluch będzie chciał pozjeżdżać na zjeżdżalni, koniecznie wytłumaczmy mu, że musi poczekać na swoją kolej. Musi wiedzieć, że do tego typu zabawek obowiązuje kolejka, w związku z czym nie wolno się przepychać. Unikniemy wówczas nie tylko kłótni, ale również szarpaniny przed i na zjeżdżalni.

Upominanie dzieci, to nie wszystko. Rodziców, na placu zabaw, również obowiązują pewne zasady. Przede wszystkim, kiedy chcemy dosiąść się do kogoś na ławce, zapytajmy, czy wolne miejsce nie jest zajęte przez inną osobę. Kiedy już usiądziemy, dobrze jest porozmawiać z drugą osobą. Nie tylko szybciej zleci nam czas, ale również będziemy mogli wymienić poglądy nt. wychowania dzieci.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *