Navigation Menu+

Bezpiecznie z dzieckiem na rowerze i skuterze

Posted on Mar 21, 2017 by in dzieci, informacje | 0 comments

Przychodzi w życiu każdego rodzica taki czas, kiedy jego pociecha uczy się jazdy na rowerze. Kiedy opanuję tę w sumie łatwą sztukę, wielu z rodziców ma w głowie wspólne wycieczki rowerowe. Poza tymi przyjemnymi myślami powinni również skupić się na tym, czy mogą czuć się bezpiecznie z dzieckiem na rowerze i skuterze. Okazuje się, że niestety rowerzyści i ci, którzy poruszają się na skuterach nie mają wcale tak łatwo. Skoro dorośli mają problemy, to co w takim razie z dziećmi?

Przeglądając przepisy można natrafić na artykuł 2 Prawa ruchu drogowego, który mówi, że dziecko do 10-tego roku życia, które porusza się na rowerze pod opieką osoby dorosłej jest pieszym!!! W związku z tym zapisem, dziecko powinno poruszać się po chodniku, nie po jezdni.

Musimy o tym pamiętać nie tylko ze względu na ewentualny mandat, który może wręczyć nam policja. Przede wszystkim musimy wybiegać w przyszłość i wyobrazić sobie sytuację, kiedy nie daj Boże dojdzie do wypadku. Podczas ustalania okoliczności, policja z pewnością zapyta, gdzie było dziecko w chwili potrącenia. Jeżeli okaże się, że jechało po ulicy albo po drodze rowerowej, odpowiedzialnością za zdarzenie zostaną obarczeni rodzice. Konsekwencją tej sytuacji będzie nie tylko mandat, ale również brak odszkodowania z firmy ubezpieczeniowej, która może uznać, że złamaliśmy przepisy. Jeżeli chcemy, aby nasze dziecko było bezpieczne, najlepiej, aby poruszało się w strefie oznaczonej specjalnym niebieskim znakiem. Tam pierwszeństwo mają piesi, a więc również nasze dziecko, które szaleje na rowerze.

Co zrobić, kiedy chcemy z dzieckiem wyruszyć na wycieczkę rowerową, a przepisy zabraniają nam jazdy po chodniku (art. 33 Prawa Ruchu Drogowego)? Na logikę – jeżeli mamy pod opieką dziecko do 10-tego roku życia, które po chodniku porusza się na rowerze, my również powinniśmy poruszać się po tej powierzchni. Jak wspomniano jednak wcześniej, przepisy zabraniają dorosłym jazdy po chodniku. Na szczęście ustawodawca wziął pod uwagę różne okoliczności i zezwolił na odstępstwa od zasady. Jednym z nich jest możliwość jazdy po chodniku, jeżeli dorosły ma pod swoją opieką dziecko do 10 roku życia, które porusza się po wskazanej powierzchni na rowerze. Dzięki tej informacji nie musimy martwić się, że złamiemy przepisy i dostaniemy mandat.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *